Stomatolog – wizyta prywatnie czy w ramach funduszu?

23 marca 2022 0 Comments

Żeby udać się do dentysty w ramach funduszu nie potrzebujemy skierowania, jednak zazwyczaj wiąże się to z koniecznością długiego czekania na wizytę lub brakiem możliwości zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Niejednokrotnie jest tak, że nie mamy wyboru i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u dentysty, ponieważ dolegliwość w obrębie jamy ustnej uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i zastanawiamy się wówczas jakie są ceny za poszczególne usługi u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Zorientujmy się w takim razie co może nam zaproponować stomatolog w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi wykonuje stomatolog współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może wykonać dentysta w ramach funduszu?

Nie od dziś wiadomo, że usługi stomatologów na NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak głównie dlatego, że NFZ nie zapewnia nam wszystkich usług. Do dentysty w ramach NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy mieć na uwadze to, że kontrolne badanie lekarskie dentysta będzie mógł zrobić nam tylko 3 razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej jedynie dwa razy. Podobny problem jest w przypadku pozbywania się osadu nazębnego – taki zabieg w na fundusz dentysta może wykonać tylko raz na rok. O ile w przypadku prywatnej wizyty u dentysty w Gryfinie otrzymamy możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle Narodowy Fundusz Zdrowia zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeśli leczenia potrzebować będzie znajdująca się z tyłu szóstka albo siódemka – koniecznie musimy wybrać się do prywatnego lekarza. Zdecydowanie inaczej sytuacja ma się w przypadku dzieci i ciężarnych – wówczas kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Idąc na zabieg w ramach NFZ nie zawsze możemy otrzymać bezpłatne znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – stomatolog wykonujący zabieg za darmo może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za prywatną wizytę u stomatologa?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co oferuje nam NFZ, lub nie mamy możliwości wykonać zabiegu za darmo, ponieważ nie jest on robiony w gabinetach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są bardzo ważnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a co więcej możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic nieprzyjemniejszego niż ból zęba podczas jedzenia albo dyskomfort w trakcie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Trzeba liczyć się z tym, że zabiegi dentystyczne w prywatnych gabinetach nie należą do najtańszych, a w zwłaszcza może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Zupełnie inny cennik będzie miał gabinet stomatologiczny w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Trzeba tu także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do placówek wykonujących zabiegi na NFZ, w prywatnych klinikach wykorzystywana jest plomba światłoutwardzalna lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze cechy i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a pozbycie się osadu nazębnego lekarz może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najdroższy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, który musi być leczony, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt a także kilku innych czynników, cena może wahać się między 200 a nawet 600 zł za ząb. Jest to dużo, ale nierzadko nie mamy wyboru, ponieważ na NFZ stomatolog może nam wyleczyć tylko przednie zęby, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego wymagają trzonowce i przedtrzonowce. Jeśli konieczne będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiej usługi w państwowych przychodniach nie dostaniemy dla żadnego zęba.

Jakie są najistotniejsze różnice między stomatologiem na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób wykonywania usług. Stomatolog, który robi zabiegi w ramach NFZ nie może sam podjąć decyzji o sposobie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone procedury. Na przykład w kwestii wykorzystywanych plomb, będzie to tylko plomba ze srebra, gdyż NFZ nie refunduje tych światło czy chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest podczas ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent pragnie kiedyś zdecydować się na implant, to stomatolog w trakcie usuwania zęba powinien przystosować na to zębodół specjalnymi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i lekarz nie może tego wykonać.

W sytuacji leczenia na NFZ przytrafiają się także kłopoty z leczeniem wybranych zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, należy pójść się do prywatnego stomatologa. Analogiczna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. Fundusz to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent musi uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to musi za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Dentysta zatrudniony w prywatnych gabinecie oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Własciwym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Taki zabieg w gabinetach na NFZ nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych gabinetach.

Można także bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, kiedy to w darmowych gabinetach otrzymamy je tylko przy wybranych zabiegach. Dentyści wykonywać nam zdjęć RTG jamy ustnej – na NFZ przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Z pewnością różnice pomiędzy wizytą u dentysty w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie tylko czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to także jakością oferowanych zabiegów i szeroko pojętymi metodami leczenia. Jedynie w przypadku dzieci, które posiadają jeszcze mleczaki nie ma dużych różnic przy leczeniu w ramach funduszu i prywatnie. Niestety na stomatologię NFZ przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Przede wszystkim z tego powodu usługi wykonywane przez dentystów w darmowych placówkach nie są najlepsze i używane są materiały, których prywatni dentyści od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest mimo wszystko niezwykle istotną rzeczą i zwiększa komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasem wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które tego potrzebują. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.