Ile razy w roku należy wybierać się do dentysty?

1 kwietnia 2022 0 Comments

Nawet nadzwyczaj dokładna i należyta higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, iż nie dojdzie do rozwoju chorób. Z tego powodu tak ważne są regularne przeglądy profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej oraz wcześnie wykryć ewentualne zaburzenia.
Przyjęto, iż standardowa osoba dorosła winna uczęszczać do gabinetu dentystycznego chociaż raz na sześć miesięcy.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu wykona dokładną ocenę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia a także otaczającego je przyzębia. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany i w sytuacji konieczności przedsięwziąć właściwe kroki. O ile zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie zostanie wielce ułatwione, a w niektórych przypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest dodatkowo połączyć z fachową higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów niepokojące naloty, oszczędzając wielu kłopotów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej powinny odwiedzać kobiety w stanie błogosławionym oraz dzieci – te dwie grupy są w głównej mierze narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest powtarzanie wizyt co 3 miesiące

Czym może grozić pomijanie wizyt?

Pierwsze objawy kłopotów z zębami są najczęściej nie do wychwycenia w przez nas samych. Problemy bywają niezauważalne, nie sprawiają dyskomfortu i innych nieprzyjemnych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, nagminnie umiejscawiają się na styku zębów. Wówczas w trakcie wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie określić stadium zaawansowania schorzenia.

Z reguły przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż mogą one świadczyć o poważnym oraz tak powszechnym problemie. Nieleczone bądź odkryte w bardzo zaawansowanym stopniu ubytki, mogą prowadzić do widocznych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Należy korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz kultywować zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u stomatologa oraz profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych przypadłości jamy ustnej.
Rzetelna higiena jamy ustnej w znacznym stopniu spowolni odkładanie kamienia i namnażanie się bakterii.

Za to zbyt sporadyczne kontrole u stomatologa, a dodatkowo zwlekanie z umówieniem się na wizytę, gdy pojawią się już dolegliwości, mogą doprowadzić do groźnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie dentystycznym pozwoli rozpoznać niepokojące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie doprowadzić do rozwoju dolegliwości.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów jest niebolesne, szybkie oraz bezproblemowe.

Jak wygląda przegląd zębów u dentysty?

Każde badanie dentysta winien zacząć od rozmowy z pacjentem, czyli tzw. wywiadu lekarskiego w kwestii całościowego stanu zdrowia a także jego ewentualnego pogorszenia się, od ostatniego spotkania. Profilaktyczne badanie to głównie wzrokowa oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, ust, języka oraz kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta może zobaczyć nawet najmniejsze martwiące zmiany. Będzie to prostsze, jeżeli wcześniej zostanie wykonane dokładne czyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne dotąd ubytki. Dlatego scalling oraz piaskowanie u dentysty rekomenduje się realizować razem z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, przynajmniej raz na pół roku.