Co leczy neurolog dziecięcy

27 kwietnia 2022 0 Comments

Przez wzgląd na mnogość przyjmowanych z różnych miejsc informacji nasze układy nerwowe są coraz częściej  narażone na uszkodzenia. Żyjemy w środowisku informacyjnym, w którym część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne elementy, które powodują, że niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem są różnego rodzaju zaburzenia na tle neurologiczne(ym). Także wśród najmłodszych. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami na tle nerwowym. By odpowiednio wcześnie je wykrywać niezbędny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo niewielka liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można odwiedzić neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc większe miasta.

jakimi schorzeniami zajmuje się neurolog dziecięcy?

Podstawowym celem neurologa dziecięcego jest wykrycie i zareagowanie we właściwy sposób na wszelkiego typu okołonerwowe zaburzenia występujące u naszych pociech. odkrycie schorzenia w młodym wieku powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) dorastanie młodego człowieka. Sąnadzieję(ą) na kompletne zaleczenie przypadłości.

Przypadłości, które stanowią spektrum kompetencji neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to m.in. ADHD, epilepsje, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Także, jeśli dziecko stwarza kłopoty w środowisku szkolnym, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) zaburzeń rutynowych, neurolog dziecięcy zajmuje się dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami wrodzonymi – od tych najbardziej poważnych do tych w mniejszym stopniu rzutujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej występujące zaburzenia neurologiczne u młodych ludzi

Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń o podłożu nerwowym u dzieci należą przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Czym się cechują i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem skupienia nazywa się powszechnie używanym akronimem ADHD. Przypadłość ta(o) jest kłopotliwa zarówno dla dziecka, jak również środowiska. Zwykle, przez nie zdających sobie sprawy kolegów czy nauczycieli, nazywane jest mianem problematyczne. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. bezsenność, agresję, brak koncentracji, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), powinno udać się z pociechą na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Istotna jest też ścisła wymiana informacji lekarza z rodzicami i środowiskiem szkolnym. W pewnych przypadkach należy rozważyć indywidualny tok nauczania dla dziecka. Odpowiednie podejście do tematu daje szansę na złagodzenie dolegliwości i zauważalną poprawę.

Innym dosyć często występującym u najmłodszych problemem o podłożu neurologicznej(ym) są ataki epilepsji. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne powody. W celu zdiagnozowania(ć) jednostki chorobowej lekarz rozmawia z rodzicami i przeprowadza szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po rozpoznaniu padaczki, neurolog dziecięcy przepisuje odpowiednie, dopasowane do potrzeb dziecka leki. Niezbędne są wtedy także cykliczne kontrole i obserwacja malucha. Praiwdłowo pokierowana(e) terapia daje duże szanse na osłabienie symptomów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Co przygotować idąc z dzieciem do neurologa?

W razie zaobserwowania zaburzeń neurologicznych u dziecka, rodzic powinien jak najszybciej umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest by wziąć z sobą na ową(e) spotkanie całej dokumentacji medycznej, a także książeczki zdrowia dziecka. Jeśli wcześniej dziecko miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, powinno się przedstawić również rezultaty tychże badań.

W jaki sposób szukać kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem nie zaszkodzi poszukać w internecie wiadomości na temat lekarzy(ach). Można znaleźć tam informacje na temat tego w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby specjalistów, nieco gorzej zapewne jest w mniejszych miejscowościach. Tutaj z pomocą przychodzi sieć.