Badania biochemiczne – czym są, kto je wykonuje?

14 kwietnia 2022 0 Comments

Biochemia jest to krwi to profesjonalne badanie podczas którego osocze uzyskane przez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Co to jest osocze? Osocze składa się w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych istotnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi jest w stanie idealnie pokazać jak pracują poszczególne układy.

Co możemy dostrzec dzięki biochemii krwi?

Podczas trwania biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się dzięki odwirowaniu pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi żylnej. 

Biochemia krwi potrafi dokładnie przedstawić w jaki sposób konkretne układy i działają konkretne narządy. To badanie możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Badanie biochemiczne krwi – te profile występują!

Dla ułatwienia analizy danych i sprawniejszego  zdiagnozowania choroby badania biochemiczne krwi podzielono na takie profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, oznacza się w nim: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, z kolei w nim oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, w którym oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Jesteśmy w stanie sporządzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet, które są w ciąży, dla dzieci czy też profil przedoperacyjny.

Jakie są normy badań biochemicznych?

Przeprowadzając badanie biochemiczne krwi wszystkie składniki oceniane są z osobna ze względu na to, że dla każdego z nich opracowano normy oraz sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Pamiętajmy, że te normy mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. W związku z tym pacjent nie może sam poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz ma kompetencje aby wyniki badań poddać dogłębnej analizie.

Co warto wiedzieć o biochemii krwi podczas trwania ciąży?

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują chociażby biochemiczne badania krwi. Badanie te polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety w ciąży oraz zbadać zawarte w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych z nich obecnych w krwi kobiety w ciąży może świadczyć o określonych wadach płodu. Łącząc badania biochemiczne u kobiet ciężarnych z jej wiekiem pomaga specjalnemu programowi komputerowemu obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych płodu. To badanie ma charakter przesiewowy, co oznacza, że każda kobieta w ciąży ma prawo je wykonać. Niestety ale w Polsce zrobienie tych badań jest  możliwe w ramach NFZ tylko i wyłącznie gdy lekarz ma podejrzenie co do wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto też dodać że badania biochemiczne krwi u kobiet ciężarnych zależą od jej trwania:

  • test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  najlepiej wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – to jest złączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży.